AKO SA TO VŠETKO ZAČALO

V ROKU 1842 SA ZRODIL
TEN PRAVÝ ORIGINÁL

 • Jedinečný príbeh piva, ktoré inšpirovalo celý svet a vytvorilo dnes najrozšírenejšiu kategóriu piva – pivo plzenského typu.

  Aký obdiv nastal, keď zaskvela sa zlatistá jeho farba a snehobiela pena, ako zajasali ľudia, keď zistili, akou iskrivou, znamenitou chuťou, u piva doteraz nepoznanou, honosí sa tento domáci výrobok.

  - Dobový kronikár


  SPODNE KVASENÝ LEŽIAK

  Sládok Josef Groll totiž v októbri 1842 uvaril úplne iné pivo, ako bolo predtým v Plzni zvykom. Dovtedy sa pivo v Plzni varilo rôzne, väčšina prechádzala horným kvasením a mala nestálu kvalitu. Groll však uplatnil svoje znalosti varenia spodne kvaseného ležiaka, teda piva vyrábaného pomocou spodných kvasníc pri teplote okolo 10 ˚C, ktoré nakoniec nechá 30 dní ležať a zrieť. To je dôvod, prečo sa mu hovorí „ležiak”.


  PIVO PLZENSKÉHO TYPU

  Vďaka jedinečnej kombinácii českých surovín, miestnej mäkkej vody a novej receptúry vznikol nápoj, ktorý v nasledujúcich rokoch zmenil svet. Sláva nového typu piva priezračnej zlatistej farby, vynikajúcej plnej chuti a prvotriednej kvality sa rýchlo šírila, a nielen za hranice mesta Plzeň. Pilsner Urquell začal postupne dobývať ďalšie krajiny a názov "pils" odvtedy označuje celú kategóriu piva, ktorá dnes tvorí 70 % celej svetovej produkcie piva.

 • 70%

Ľudia za naším pivom

Pivovarnícke remeslá

Na konci je výborné pivo, ale na jeho výrobe sa podieľa množstvo dôležitých ľudí, ktorých remeslo si zaslúži veľký obdiv.

  -Súčasný sládok pivovaru Václav Berka ml. (2005 – súčasnosť)

  SLÁDOK

  Sládok je vždy hlavnou zodpovednou osobou celého procesu. Dohliada na proces varenia vrátane kvality surovín alebo stavu inventára. Zároveň má na starosti všetkých podriadených, teda tzv. „pivovarnícku chasu“.Naši sládkovia, ktorých bolo za celú históriu pivovaru len niekoľko, si svoje znalosti odovzdávajú z generácie na generáciu, a tak udržujú tú istú receptúru varenia nášho ležiaka.
   

 • Signature: VÁCLAV BERKA

  DEBNÁRI

  Pre pivovarníctvo boli od začiatku dôležití debnári. Vďaka nim sa mohlo pivo dávať do sudov, kadí, drevených nádob, vaní a lavórov. Pôvodne dva odbory – výroba sudov a kadí z tvrdého dubového dreva a výroba bežného dreveného riadu z mäkkého bieleho dreva – splynuli do jediného debnárskeho remesla. Aby sme zachovali rovnakú chuť piva Pilsner Urquell, ako jeden z posledných pivovarov na svete si svojich debnárov držíme dodnes.

  SLADOVNÍCI

  Základom každého ležiaka je kvalitný slad. Ten si ako jeden z mála pivovarov pripravujeme sami. Naši sladovníci dôkladne vyberajú ten najkvalitnejší jačmeň, ktorý potom nechávajú klíčiť v našej sladovni priamo v pivovare.