AKO SA TO VŠETKO ZAČALO

V ROKU 1842 SA ZRODIL
TEN PRAVÝ ORIGINÁL

 • Ich poslaním je chrániť naše dedičstvo.

  PRVÝ SPODNE KVASENÝ LEŽIAK NA SVETE

  Sládok Josef Groll uvaril v októbri 1842 prvý spodne kvasený ležiak na svete. Jeho prelomovú receptúru si naši sládkovia odovzdávajú z generácie na generáciu už viac ako 170 rokov. Len vďaka nim sa nám podarilo zachovať jedinečnú chuť piva Pilsner Urquell, ktorá sa stala inšpiráciou pre vyše 70 % pív na celom svete.

VÝZNAMNÍ SLÁDKOVIA PILSNER URQUELL

 • Josef Groll

  1842 - 1845

  V októbri 1842 skombinoval proces spodného kvasenia a jedinečné domáce suroviny. Výsledkom bol úplne nový druh piva, ktorý v priebehu niekoľkých desaťročí dobyl svet.

 • Jakub Blöchl

  1850 - 1879

  Počas svojho pôsobenia dokázal výrazne zmodernizovať vybavenie a zvýšiť kapacitu výroby. Pivovaru tak na dlhé roky zabezpečil rast a prosperitu.

 • Josef Binder

  1879 - 1900

  Zavedením elektrického svetla a kúrenia posunul pivovar do nového storočia. Bol známy ako prísny, ale spravodlivý človek, ktorý pomohol vychovať celú generáciu úspešných českých sládkov.

 • Adolf Bayer

  1900 - 1929

  Výrazne sa zaslúžil o výstavbu vodárenskej veže, ktorú môžete v našom pivovare vidieť dodnes. Sládkom bol až do svojej smrti a podľa dobových záznamov si hlásenia o chode pivovaru dával posielať až do posledných chvíľ života.

 • Jan Šebelík

  1929 - 1946

  Do nášho pivovaru nastúpil ako sládok podriadený Adolfovi Bayerovi. Do funkcie vrchného sládka ho povýšili v roku 1929 a prevádzku pivovaru sa mu úspešne podarilo udržať aj počas vojny.

 • Jiří Heller

  1965 - 1976

  Ako syn pivovarníckeho robotníka mal Jiří Heller lásku k pivu v krvi od narodenia. Do nášho pivovaru nastúpil v roku 1959 ako vedúci výroby a po šiestich rokoch sa stal vrchným sládkom. Bol ním celých jedenásť rokov.

 • Josef Schejbal

  1976 - 1986

  Ako syn baníka nebol Josef Schejbal narozdiel od svojho predchodcu predurčený na kariéru v pivovarníctve. Vyučil sa však za sladovníka a v roku 1949 nastúpil do nášho pivovaru, kde sa vypracoval na vrchného sládka.

 • Václav Berka ml.

  2005 - súčasnosť

  Pre prácu s plzenským pivom sa narodil. Pokračuje v tradícii ako tretí z generácie sládkov rovnakého mena. Vrchným sládkom sa stal v roku 1994 a odvtedy sa stará o kvalitu najznámejšieho českého ležiaku Pilsner Urquell, piva, podľa ktorého vznikla dnes najrozšírenejšia kategória spodne kvasených pív.